Periodontologia (Leczenie paradontozy) - Gliwice
Nasz gabinet jest szczególnie ukierunkowany na leczenie chorób dziąseł. Wykonujemy usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego oraz osadu metodą piaskowania. Są to zabiegi wykonywane jako profilaktyka chorób dziąseł, ale również w sytuacji kiedy doszło już do zapalenia dziąseł (krwawieniem przy szczotkowaniu jest jednym z objawów). W zależności od potrzeby oczyszczenie z kamienia przeprowadzamy na jednej wizycie lub kilkuetapowo, ewentualnie w znieczuleniu miejscowym. Kamień w najbardziej niedostępnych miejscach czyli kamień poddziąsłowy usuwamy specjalnymi końcówkami do tego dedykowanymi lub za pomocą urządzenia Vector.
U pacjentów z zapaleniem przyzębia (potocznie nazywanym „paradontozą”) wykonujemy w znieczuleniu zabiegi oczyszczenia patologicznych kieszonek przyzębnych za pomocą kiret (zabieg kiretażu) oraz narzędzi mikrochirurgicznych. W przypadku szczególnej utraty kości wokół zębów możliwe jest wszczepienie w chorą okolicę preparatu sztucznej kości.
Leczenie zapalenia przyzębia (paradontozy) można podzielić na kilka etapów:
- Badanie wstępne, ocena przyczyn i czynników ryzyka,
- Faza higienizacyjna czyli dobór najlepszych dla pacjenta środków do higieny jamy ustnej,
- Usunięcie kamienia nazębnego i wygładzenie powierzchni zębów,
- Usunięcie nawisów i nieszczelnych plomb,
- Ponowna analiza stanu dziąseł,
- U niektórych pacjentów konieczne są zabiegi chirurgiczne w celu likwidacji aktywnych miejsc zapalenia,
- W razie potrzeby uzupełnienie brakujących zębów,
- Faza podtrzymująca czyli regularne kontrole i oczyszczanie zębów z kamienia i osadu.
Oprócz leczenia paradontozy, wykonujemy periodontologiczne zabiegi mikrochirurgiczne m. in.:
- wydłużenie korony klinicznej zęba – zabieg potrzebny do prawidłowej odbudowy zęba po bardzo głębokim (poddziąsłowym) złamaniu jednej ze ścian,
- podcięcie wędzidełka wargi lub języka,
- pogłębienie przedsionka jamy ustnej, czyli przesunięcie przyczepu wargi aby nie dochodziło do odciągania dziąseł. Zabieg ten często wykonuje się przed planowanym leczeniem ortodontycznym,
- likwidacja recesji dziąseł, czyli pokrycie odsłoniętych korzeni zęba na nowo dziąsłem,
- augmentacja wyrostka zębodołowego – zabieg korygujący znaczny ubytek kości powstały po usunięciu zęba. Wykonuje się go przed planowaną odbudową brakującego zęba za pomocą mostu.
W gabinecie mamy możliwość wytworzenia z krwi pobranej od pacjenta bogatopłytkowej fibryny (PRF). Ten preparat z odpowiednio odwirowanej krwi własnej pacjenta wprowadzony do rany zabiegowej stanowi swego rodzaju opatrunek i znacznie poprawia gojenie rany oraz zmniejsza ewentualne dolegliwości pozabiegowe.